Robot Süpürge Kullanmanın Avantajları

Son zamanlarda, hemen her mecrada sıklıkla, reklamlarına veya kullanıcı tavsiyelerine rastladığımız robot süpürgeler gerçekten anlatıldığı kadar gerekli mi? Robot süpürge kullanmanın avantajları neler?

Yakın bir zamanda yaşamış olduğumuz pandemi yaşam şekillerimizde de bazı değişimlere neden oldu. Pandemi sebebiyle evlere kapandığımız, iş alanlarını evlere taşıdığımız bu günlerde pratiklik önem kazandı. Özellikle yaşam alanlarının rutinleri olan ve oldukça da zaman gerektiren ev temizliği açısından pratiklik sağlayacak araçlar oldukça ilgi gördü.

Bu pratik çözümler arasında en çok rağbet gören araçların başında robot süpürgelerin geldiğini söyleyebiliriz.

Peki sıklıkla alınması tavsiye edilen robot süpürge kullanmanın avantajları nelermiş bir göz atalım:

  • Enerjiden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Klasik kablolu elektrik süpürgeler sizden bağımsız çalışmazlar. Bu tarz süpürgelerle temizlik yapmak daha fazla enerji ve zaman harcamanıza neden olur. Robot süpürgeler ise kumanda ya da telefon uygulamaları ile sizden bağımsız çalışır. Bu sayede eviniz temizlenirken siz dinlenebilir veya başka bir işle meşgul olabilirsiniz.

Şarj edilebilir pillerle çalışan bu süpürgeler, ortalama bir evi tek bir şarjla tek seferde süpürebilecek kapasitede oluyor. Üstelik şarjı bittiğinde şarj ünitesine kendisi gidiyor.

  • Siz evde olmasanız bile temizlik devam eder.

Akıllı robot süpürgeleri telefonunuz üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede siz evde yokken veya evinize gelene kadar robot süpürge tüm temizliği bitirmiş olur.

  • Sensörleri sayesinde engellere takılmadan temizlik sürer.

Akıllı robot süpürgelerde bulunan sensörler, süpürme işlemi sırasında makinenin karşısına çıkan eşyaları algılamasını ve onlara çarpmadan temizliği sürdürmesini sağlar.

  • Kumandalı robot süpürge modelleri, telefon uygulamalarına ek bir kullanım olanağı sunar.

Bazı robot süpürge modellerinde uygulamayla kullanımın yanında ek olarak kumanda ile kullanım özelliği de bulunur. Bu tarz kumandalı robot süpürge modelleri, uygulamaya bağlı olmadan da süpürgenizi kullanabilme alternatifi sağlar. Özellikle belli bir yaşın üzerinde olup, akıllı telefon kullanamayan kullanıcılar, kumanda sayesinde robot süpürgelerini rahatlıkla kullanabilecekler.

  • Mop özelliği sayesinde yerleri silebilirsiniz. 

Ev temizliğinde en zahmetli işlerden biri de yerleri silmektir. Ancak mop özelliği bulunan robot süpürgeler de yer silmek için ekstra bir enerji harcamanız gerekmez.

Moplu robot süpürgeler bu avantajları sayesinde sıklıkla tercih edilir.

  • Klasik süpürgelere göre çok daha sessiz çalışırlar. 

Klasik kablolu süpürgeler -sessiz çalışma özelliğine sahip değilse- oldukça gürültülü çalışırlar. Robot süpürgelerin, kablolu elektrik süpürgelerine göre daha az sesle çalıştığını söyleyebiliriz. Robot süpürgelerin daha az sesle çalışmaları, size günün bir çok saatinde temizlik yapabilme imkanı verir.

  • Çoğunlukla HEPA Filtre ya da muadili, özel hava filtrelerelerine sahiptirler.

Robot süpürgelerde kullanılan filtreler temizliğin kalitesi açısından oldukça önemlidir. HEPA dediğimiz  (High Efficiency Particulate Arresting), yani ‘Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı’ özellikte olan filtrelere sahip robot süpürgeler, bu filtreleri sayesinde, süpürme işlemi sırasında havaya toz kaldırmazlar ve dışarıya filtrelenmiş hava çıkarırlar. Bu sayede temizlik daha uzun süre gider.

  • Saklanması veya bir yerden bir yere taşınması kolaydır.

Klasik elektrik süpürgeler genellikle oldukça büyük ve hantaldır. Kullanım sonrası kaldırmak için ekstra bir yere ihtiyaç vardır. Robot süpürgeler ise tasarımları sayesinde bir yerden bir yere kolaylıkla taşınabilirler ve en az yer kaplayacak şekilde saklanabilirler. Modern ve şık tasarımları sayesinde odanızın bir köşesinde de rahatlıkla durabilirler.

Size robot süpürge kullanımının avantajlarından bahsettik. Bugün piyasada farklı özelliklerde robot süpürge modelleri bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı ve kullanım avantajlarını göz önünde bulundurarak seçeceğiniz robot süpürge ile temizlikten maksimum verim alabilirsiniz.