Dikey Süpürge Kullanmanın Avantajları

Gündelik yapılacaklar listesinde her daim ilk sırayı alan bir iş vardır: Temizlik !
Gerek sağlığımız gerek de konforumuz için vakit geçirilen alanın temizliği çok önemlidir. Ancak temizlik yapmak hem güç hem de zaman gerektirir. Günümüzün iş ve yaşam şartları da göz önünde bulundurulduğunda temizlikte pratikliğin ne kadar önemli büyük bir ihtiyaç olduğunu görürüz.

Dikey Süpürge Kullanmanın Avantajları

Dikey Süpürge Kullanmanın Avantajları

Ev temizliğinin temel işleri, süpürme ve silme gibi işlerdir. Bu temel temizlik işleri için hepimizin evinde elektrikli bir süpürge veya mop vardır. Bu işler için kullandığımız gereçler bazen çok büyük ve hantal olabilir. Bu gereçleri hemen her gün kullanmak yorucu olabilir. Bu sebeple günümüzde ihtiyaçların değişmesi, teknolojinin gelişmesi; alternatif ve de pratik gereçlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Bu en temel temizlik gereçlerinden olan elektrik süpürgelerine değinmek gerekirse; elektrik süpürgeleri genel olarak büyük boyutlarda, yatay olarak tasarlanmış temizlik gereçleridir.

Tozu içerisine hapseden bir toz torbasına sahiptir. Zaman içerisinde teknolojinin gelişmesiyle toz torbasız modelleri de ortaya çıkmıştır. Elektrikli oluşları ve toz çekme aparatlarının hortumlu olması kullanım sırasında bazı dezavantajlara sebep oluyor. Kısaca burda belirttiğimiz bir kısım dezavantaja sebep olan özellikler, süpürgelerde pratiklik ihtiyacını geliştirmiştir.

Dikey Süpürge Kullanmanın Avantajları

Ev Süpürmenin Pratik Yolu: Dikey Süpürgeler !

Dikey süpürgeler kullanım pratikliği sebebiyle son yıllarda çokça tercih edilen, teknolojisi daha da geliştirilmiş süpürgelerdir. Dikey süpürgeler elektrikli veya şarjlı olabilmektedir. Her iki özelliğin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Dikey Süpürge Kullanmanın Avantajları

Genel olarak dikey süpürgeler ister elektrikli, ister şarjlı olsun, kullanım açısından, klasik elektrikli süpürgelere göre daha pratik süpürgelerdir.

  • Dikey süpürgeler klasik süpürgelere göre çok daha hafiftir. Çünkü dikey süpürgelerde motor süpürgenin üzerinde bulunduğundan daha hafif, ancak çekim gücü yüksek motorlar kullanılıyor.Bu sebeple dikey süpürgeler klasik süpürgelere oranla daha hafif oluyor. Bu da süpürgeyi bir yerden bir yere taşırken zorlanmanızı engelliyor.
  • Dikey süpürgeler tek parça olduklarından süpürme sırasında odadan odaya rahatlıkla geçiş yapma imkanı verir. Yani elinize tek bir süpürgeyi alarak kolayca bir diğer odaya geçebilirsiniz.
  • Özellikle şarjlı dikey süpürgelerde kablo olmadığından, kullanım sırasında kabloya takılmak ya da kablonun süpüreceğiniz yere yetişmemesi gibi problemler yaşamazsınız.
  • Dikey süpürgelerin temizliği pratik süpürgelere oranla daha kolaydır. Genellikle toz torbası bulunmayan bu süpürgelerin kolaylıkla temizlenebilen toz hazneleri bulunur.
  • Dikey süpürgeler size her yeri kolayca temizleme imkanı sağlar. Örneğin klasik bir süpürgeyi her yere taşıyamazsınız fakat dikey bir süpürgeyle yatak üzeri, gardrop üzeri gibi alanları da rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ayrıca dikey süpürgenizi ek yerinden çıkararak el süpürgesi haline getirebilir, uygun bir başlıkla, pratik bir şekilde koltuk araları ve kalorifer petekleri gibi ara yerleri temizleyebilirsiniz.
    HEPA filtrenin kullanıldığı dikey süpürgeler sağlığınızı da olumsuz etkilemiyor. Toz haznesinde bulunan HEPA filtre, süpürülen tozun dışarıya çıkmasını engelliyor. Bu da sizi alerji vb solunum rahatsızlıklarından koruyor.
  • Dikey süpürgelerin kullanım pratikliği temizliği daha hızlı hale getiriyor.
  •  kullanmak zamanla temizlik alışkanlıklarınıza olumlu etiler yapar. Örneğin dikey süpürge kullanmak, klasik bir süpürge kullanımından daha pratiktir. Klasik bir süpürgeyle hafta da 2-3 defa evi süpürürken, dikey süpürgenin yukarıda saydığımız pratik özellikleri sayesinde, istediğiniz her an evi süpürebilme imkanınız olur.

Dikey süpürgenin kullanacağınız yere veya ihtiyaçlarınıza göre avantajları değişebilir. Ancak günümüzde dikey süpürge kullanımının, klasik süpürge kullanımına oranla daha çok tercih edilmesi avantajlarının çok daha fazla olduğunun bir kanıtı gibi.